TRESURA PSA

W tresurze psa można stosować cztery metody:
  1. MECHANICZNA - polega na wyrobieniu u psa nawyków poprzez stosowanie zabiegów bezpośrednio go przymuszających. Np. Kiedy wydajemy komendę "siad" po kilku sekundach zmuszamy psa aby wykonał zadanie. Jeśli kilkakrotnie powtórzymy to ćwiczenie wywołamy u psa odruch. Jest to bardzo skuteczna metoda jeśli zastosuje się ją we właściwy sposób.
  2. WYRÓŻNIENIOWA - polega na tym, że za każdy dobrze wykonany rozkaz pies dostaje nagrodę w postaci jedzenie jakie lubi najbardziej. Można powiedzieć rozkaz "siad" i pokazać psu smakołyk jaki na niego czeka jeśli wykona polecenia. Dobrym sposobem jest też nagrodzenie psa pochwaleniem i pogłaskaniem.
  3. KONTRASTOWA - polega ona na łączeniu mechanicznego uczenia psa z nagradzaniem .Dzięki tej metodzie pies skojarzyć prawidłowe zachowanie z czymś przyjemnym.
  4. NAŚLADOWNICTWA - Pies naśladuje zachowanie swojego pana, odwzorowuje je np w przeskakiwaniu przez przeszkody, lub wchodzeniu do wody .Te metoda wykorzystywana jest w szkoleniu grupy psów. Wykorzystuje się w tej metodzie również psy doświadczone aby swoim zachowaniem dawały dobry przykład i nauczyły inne psy szybko wykonywać daną czynność.

Nauka przychodzenia na komendę

Najpierw trzeba dać szczenięciu konkretną komendę siad i potem zostać a następnie odejść od niego na kilka minut na odległość trzech metrów. Następnie trzeba się zatrzymać, powiedzieć imię szczeniaka i zawołać go wydając komendę "do mnie". Jeśli nie ma reakcji trzeba powtórzyć komendę oraz imię psa i zacząć go delikatnie przyciągać do siebie za smycz. Jeżeli szczeniak zacznie się poruszać w naszym kierunku trzeba go za to chwalić. Jeżeli po kilku dniach szczeniak wykonuje komendę dobrze w domu można odpiąć smycz i ćwiczyć komendę bez smyczy w warunkach domowych. Jeżeli pies opanuje tą komendę w domu można zacząć ćwiczyć poza domem w jakimś ustronnym miejscu i zwiększać coraz bardziej odległość wołając psa do siebie

Nauka komendy zostań

Można ją zaczynać dopiero wtedy kiedy psy nauczą się komendy siad. Trzeba to ćwiczyć dwa razy dziennie a w czasie jednego razu powtarzać to ćwiczenie trzy razy. Warto to ćwiczenie zacząć w domu aby nie było czynników, które mogłyby rozpraszać psa. Najpierw trzeba wsiąść psa na smycz i stanąć pół metra przed nim. Następnie powiedzieć siad i pochwalić gdy wykonał polecenie. Następnie trzeba powiedzieć zostań i wyciągnąć rękę przed siebie w taki sposób aby jej wewnętrzna strona była skierowana palcami do góry i była mniej więcej dziesięć centymetrów przed pyskiem psa. Dzięki temu wytworzy się bariera między Tobą a psem. Trzymając tak rękę trzeba powiedzieć zostań bardzo wyraźnie i spokojnie. Po kilku sekundach trzeba skończyć ćwiczenie, pochwalić psa i dać mu jakieś jedzonko. Może upłynąć nawet kilka dni zanim ten etap ćwiczeń zostanie opanowany przez Twojego psa Wychowanie psa powinniśmy zaczynać od szczeniaka od samego początku bo potem może być za późno podobnie jak z ludźmi.

PODSTAWY WYCHOWANIA PSA

Należy zadbać o odpowiednie legowisko dla szczeniaka zanim zamieszka w naszym domu. Najlepiej niech to będzie ciepłe i przytulne miejsce znajdujące się w przytulnym kącie a nie często uczęszczanej drodze w naszym domu. To pomoże nam nauczyć psa dyscypliny i spania w jednym miejscu i nie będzie to nasze łóżko czy fotel.

Do wychowania psa potrzebna jest smycz najlepiej solidna i mocna ze skóry najlepiej zbliżonej kolorem do sierści psa. Karabińczyki na smyczy powinny być mocne na tyle aby nie mogły się rozgiąć gdy pies szarpie. Ponieważ szczeniaki szybko rosną trzeba zmienić po kilku tygodniach na większą obrożę.

Aby nauczyć małego pieska porządnego zachowania należy go wynosić na pole po spaniu i posiłku aby się załatwił a kiedy to zrobi wynagrodzić go np pogłaskaniem. Na początku dla szczenięcia trudnym jest utrzymanie potrzeb fizjologicznych długo podczas nocy dlatego warto go najpierw nauczyć załatwiać się na gazety, które zostawiamy ułożone przed nocą przy drzwiach. Jeśli piesek jeszcze tego nie umie złym postępowaniem jest karcenie go po fakcie. Właściwe może być klaśnięcie w ręce lub gazetą w stół.

Jeśli podczas wychowywania psy są bite wywołuje to u nich zazwyczaj potem paniczny lęk i ucieczkę przed ludźmi.

Młode psy często zwłaszcza gdy zostają same w domu lubią obgryzać meble. Można je tego oduczyć smarując np obgryzaną nogę od łóżka lub stołu czymś niesmacznym po to aby pies potem już ten smak skojarzył i nie próbował więcej. Dobrze jest też gdy pies ma jakąś zabawkę kiedy zostaje sam w domu np. Kartofel marchew czy imitacje kości lub piszczałkę. To powinno spowodować,że nasze mieszkanie będzie mniej zniszczone po powrocie do domu. Nie należy zostawiać na zewnątrz przedmiotów które są małe i mogą być połknięte przez szczeniaka gdy wychodzimy z domu. Może to być bardzo niebezpieczne dla psa. Ważne jest również by nie zostawiać na zewnątrz butów. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze mogą zostać zniszczone podczas naszej nieobecności a po drugie są źródłem bakteri i zakażenia zwłaszcza dla młodego, świeżo szczepionego szczeniaka. Warto aby szczeniaczki miały możliwość wybiegania się gdy są na spacerze lecz powinno się ich uczyć również kontroli przez człowieka dlatego część spaceru powinna się odbywać na smyczy. Młode szczeniaczki należy czesać szczotką gumową lub plastikową i do szóstego miesiąca życia nie kąpać .Powyżej szóstego miesiąca życia można psa kąpać z użyciem specjalnego szamponu Należy zawsze podczas przeglądu i kąpieli zwracać uwagę czy szczenię nie ma pcheł a w razie potrzeby udać się do najbliższego sklepu zoologicznego po odpowiednie preparaty. Kiedy pies jest nieposłuszny należy okazywać dużo spokoju i cierpliwości. Nie powinniśmy zbytnio rozpieszczać naszego szczeniaka głaskaniem czy noszeniem na rękach i karcić jeżeli jest nieposłuszny.

tresura i wychowanie psa

pies

Ja i mój pies, czyli jak wychować, zrozumieć i rozwiązać problemy ze swoim czworonożnym przyjacielem:
Tresura i  wychowanie psa
Zobacz jak wytresować psa

          
Ja i mój pies, czyli jak wychować,
zrozumieć i rozwiązać problemy
ze swoim czworonożnym przyjacielem
Tresura i  wychowanie psa
Zobacz jak wytresować psa
Leonbergery szczeniaki